W Zamku Królewskim w Sandomierzu z udziałem samorządowców z całego kraju odbyła się konferencja z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Marcin Majcher.
- Podsumowaliśmy jubileusz samorządu terytorialnego, poruszyliśmy wiele tematów drażliwych – mówi burmistrz Marcin Majcher. - Zwróciliśmy uwagę na występujące zagrożenia idei samorządności. Jest widoczna tendencja ograniczania roli samorządów. Wyraziliśmy wiele niepokojów.
Marcin Majcher wyjaśnia, że samorządowcy chcieli się spotkać w swoim gronie, by wymienić się doświadczeniami. To nie było spotkanie polityczne, tylko forum gospodarcze, bo wszyscy są zatroskani tym, że nie ma wspólnej polityki wobec samorządów. Pojawiają się niepokojące zapowiedzi. Słyszy się z okolic Sejmu o nowych podziałach terytorialnych. To znów może być głosowanie za pięć dwunasta w nocy. Nie pracuje komisja wspólna rządu i samorządu.
Konferencja zorganizowana została przez burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Jerzy Stępień, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, prezydent Starachowic, Marek Materek.
Goście spotkania mówili o ewolucji samorządu przez trzy dekady, o kompletności ustawy, o zmianach, jakie zaszły w jej obrębie. Wspominali początki, kiedy to formowała się u podstaw oddolna myśl samorządowa wśród pierwszych radnych, pierwszych wójtów, burmistrzów, prezydentów wybieranych jeszcze wówczas przez radę, a nie w wyborach bezpośrednich. Niezwykle ciekawie i obszernie historię powstania samorządów opisał prof. Jerzy Stępień, wspominając o radości, jaka towarzyszyło twórcom ustawy ze względu na przeświadczenie o uwolnieniu się spod pręgierza komunistycznej, w pełni scentralizowanej władzy.
Ważnym elementem dyskusji była rozmowa o potrzebach małych i większych miast, o różnicach w ich funkcjonowaniu oraz o wspólnej misji, która łączy wszystkich samorządowców. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że samorząd jest najbliżej potrzeb obywatela. Wspominano również o tym, że na przestrzeni lat powstało wiele wartościowych inwestycji i inicjatyw, które mogły zostać zrealizowane dzięki samorządowi.
Wszyscy mówili o wartości samorządu lokalnego, a także o partnerstwach samorządowych, które mogą być niezwykle przydatne w sięganiu po środki w nowej perspektywie unijnej.