Deklaracja Dostępności
Urząd Miejski w Ożarowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej: https://www.ozarow.pl/ Serwis internetowy Urzędu miejskiego w Ożarowie.
Data publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 01.05.2020
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 02.04.2024
Status pod względem zgodności
W Urzędzie przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych cyfrowej strony internetowej w odniesieniu do wytycznych określonych w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. Skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony: Test - European Internet Inclusion Initiative, (http://checkers.eiii.eu/), z którego wynika, że strona internetowa https://www.ozarow.pl/ spełnia wymagania w 97.58 %.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników. Serwis urzędu został stworzony zgodnie ze standardami W3C oraz WCAG2.0 w oparciu o mechanizmy ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do publikowanych treści.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest monika.starzomska@ozarow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 15 86 10 700. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury wnioskowo-skargowej
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Budynek Urzędu miejskiego w Ożarowie, udostępniony dla interesantów, znajduje się przy ul. Stodolnej 1 w Ożarowie. Nad głównym wejściem do budynku od strony południowej, znajduje się duży napis "URZĄD MIEJSKI W OŻAROWIE". Do budynku prowadzą dwa wejścia. Główne od strony południowej, natomiast drugie wejście znajduje się z lewej strony obiektu od strony zachodniej, bezpośrednio przy parkingu przeznaczonego dla pracowników urzędu oraz interesantów. Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy urzędu 7:00-15:00. Do wejścia głównego od strony południowej prowadzą dwa zewnętrzne stopnie (schody) a od ul. Stodolnej chodnik na tym samym poziomie co drzwi wejściowe.
Do bocznych drzwi wejściowych od strony parkingu prowadzą dwa stopnie – schody, obok których po lewej usytuowany jest podjazd o odpowiednich parametrach przystosowany dla osób z ograniczeniami ruchowymi, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Dzięki takim rozwiązaniom oba wejścia do budynku nie posiadają barier architektonicznych.
Parking przy budynku Urzędu ma wyznaczone i oznakowane miejsce parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do budynku wymaga jedynie przejścia z parkingu do budynku z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przy drzwiach umieszczony jest dzwonek.
Budynek jest dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnością ruchową. Po wejściu do siedziby Urzędu, znajduje się przedsionek, oddzielony od holu głównego drzwiami o szerokości zapewniającej, osobom poruszającym się na wózku swobodny przejazd. Po wejściu do głównego holu po lewej stronie znajduje się punkt obsługi interesantów, natomiast na wprost głównych drzwi wejściowych znajduje się winda osobowa z dostępem do dwóch kondygnacji budynku. Winda przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.
W budynku znajdują się dwie klatki schodowe, którymi można dotrzeć do wyższych dostępnych pięter (0–2). Przy głównym holu po lewej stronie znajduje się toaleta, która jest w pełni przystosowana do osób z szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnością ruchową. Interesantom zapewnia się informację na temat rozkładu budynku poprzez tablicę informacyjną umieszczoną na ścianie na parterze, po lewej stronie od głównego wejścia. Do wszystkich pomieszczeń w budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem oprócz pomieszczeń technicznych.
Na ciągach komunikacyjnych w budynku zapewniona jest właściwa szerokość korytarzy i wejść do pomieszczeń, co umożliwia swobodne przemieszczanie się po budynku i dostęp do większości pomieszczeń. Na parterze przy wejściu głównym zlokalizowane są dwa stanowiska dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami do których może zejść pracownik urzędu, zapewniając w ten sposób dostęp alternatywny.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a oraz oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych. Urząd nie posiada oznaczenia w postaci pól uwagi i pasów kontrastowych w ciągu komunikacyjnym (schody). Zadania te będą realizowane w bieżącym roku kalendarzowym – 2024.
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Urząd posiada na wyposażeniu dwie pętle indukcyjne.
Osoby niesłyszące mogą skontaktować się z Urzędem miejskim w Ożarowie za pośrednictwem wiadomości e-mail.
W przypadku niemożności dotarcia interesanta do właściwej komórki urzędu pracownik merytoryczny może zejść na parter do punktu obsługi interesanta i obsłużyć go w dogodny dla niego sposób.
Aplikacje mobilne
Brak aplikacji
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych,
- Decyzja wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiająca wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego,
- Warunki techniczne publikacji oraz struktura dokumentu elektronicznego "Deklaracji Dostępności” opublikowana przez Ministerstwo Cyfryzacji – wersja 1.5 uwzględnia zmiany z 11.02.2020 r.