Dwór w Śmiłowie
Dwór w Śmiłowie należy do najpiękniejszych tego typu budowli w sandomierskim. Zachował on pierwotną sylwetkę, jaką nadali mu architekci i budowniczowie w II-ej połowie XVIII wieku. Został przebudowany w XIX wieku.
Jest to obraz staropolskiej architektury, zbudowany według ówczesnego zwyczaju orientowania dworów na godzinę jedenastą. Dzięki takiemu usytuowaniu wszystkie jego pomieszczenia były jasno oświetlone w ciągu dnia.
Dwór położony jest na niewielkim wzniesieniu, otoczony częściowo zachowanym parkiem krajobrazowym. Jest to budynek parterowy, w części podpiwniczony, zbudowany na rzucie prostokąta, z gankiem od frontu i wgłębnym portykiem od tyłu. Dwór ma typowy amfiladowy układ pomieszczeń z XVIII wieku, z holem i salonem na osi z bardzo ładnym skarbczykiem. Wewnątrz budynku znajduje się osiemnaście pomieszczeń: po jego bokach po trzy pokoje, od wschodu - pomieszczenia gospodarcze, a od zachodu dawna kaplica sklepiona kolebkowo z lunetami. w jednym z pomieszczeń zachował się oryginalny piec kaflowy, pozostałe pochodzą z XIX wieku, a także wejście do piwnic z XVII wieku, sklepionych kolebkowo. Ciekawostką jest dobrze zachowany oryginalny stół ogrodowy wykonany z piaskowca ze zdobieniami wyrytymi w kamieniu. w otoczeniu dworku zlokalizowana jest XIX-wieczna oficyna oraz dawny spichlerz z kolumnami od frontu.
Na terenie Dworu w Śmiłowie znajduje się piękny park krajobrazowy, który zachował się od czasu przebudowy w I połowie XIX wieku, natomiast najbliżej Dworu urządzony jest okrągły kwietnik obrysowany szpalerem z bukszpanu.