Dwudziestoosobowa grupa młodzieży z klas 8 SP i 1-3 LO w ZSO im. Edwarda Szylki uczestniczyła w jesiennej edycji programu „Szkoła Dialogu” opracowanego i realizowanego przez Forum Dialogu – największą i najstarszą polską organizację pozarządową zajmującą się dialogiem polsko-żydowskim. Koordynatorkami projektu były p. Joanna Bańka i p. Anna Gniaź.
Projekt miał na celu zapoznanie uczniów z historią i kulturą polskich Żydów, wpływem Zagłady na losy społeczności żydowskiej oraz różnorodnością życia żydowskiego współcześnie. Zadaniem młodzieży było zebranie informacji oraz przygotowanie wycieczki po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską w formie spaceru w przestrzeni Ożarowa. Finałowa wycieczka odbyła się 29 listopada. Poprzedził ją miesiąc intensywnej pracy: warsztaty z trenerami Forum, zbieranie informacji oraz opracowanie planu. Młodzież z zaangażowaniem prowadziła kwerendę, szukała świadków historii i pracowała w zespołach nad poszczególnymi zadaniami.
Wycieczka przybrała formę gry miejskiej, a jej adresatami zostali przedstawiciele samorządów uczniowskich klas 7 i 8 SP. Zaproszeni uczniowie obejrzeli prezentację na temat historii ożarowskich Żydów oraz pojęć związanych z religią i kulturą żydowską, po czym wzięli udział w zabawie integracyjnej i zostali podzieleni na 4 drużyny. Spacer po miasteczku trwał prawie dwie godziny. Przewodnicy wycieczki uwzględnili na jego trasie: Plac Wolności, ul. Jana Pawła II, budynek dawnej synagogi, ul. Kolejową, miejsce po dawnym targowisku i cmentarz żydowski. Uczestnicy wycieczki usłyszeli opowieść o przedwojennym Ożarowie i współistnieniu społeczności chrześcijańskiej i żydowskiej, która przez kilka wieków stanowiła 2/3 jego mieszkańców. Kolejnym przystankom na trasie towarzyszyły zadania do wykonania dla uczestników: m. in. dobieranie zdjęć dawnego i współczesnego Ożarowa, rozwiązanie krzyżówki, quiz Kahoot, odczytywanie symboliki płaskorzeźb i próby odszyfrowania inskrypcji na macewach. Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć o zmarłych symbolicznym pozostawieniem kamyków na macewach.
Po powrocie do szkoły grupa wycieczkowa obejrzała wystawę zdjęć „Ożarów był ich domem” i fragment filmu upamiętniającego wizytę potomka ożarowskich Żydów – pana Stevena Eignera w naszej szkole w 2014 roku. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu zwycięskiej drużynie symbolicznych nagród odbyła się krótka część artystyczna. Wybrzmiały dźwięki i słowa piosenki W. Młynarskiego i L. Kozłowskiego „Tak jak malował pan Chagall”, która została napisana jako wyraz sprzeciwu wobec antysemickiej nagonki w 1968 roku i stała się hymnem wygnanych z Polski Żydów rozproszonych po całym świecie. Drugim utworem była tytułowa piosenka z filmu ”Yidl mitn fidl” z 1936 r. - popularnej komedii lat trzydziestych, nakręconej w Kazimierzu, który grał rolę żydowskiego miasteczka. Po uczcie dla umysłu i ducha, uczestnicy wycieczki skosztowali specjałów kuchni żydowskiej. Na stole pojawiły się hamantasze - nadziewane ciasteczka spożywane w czasie święta Purim oraz jabłka w miodzie – symbol Rosz Haszana – żydowskiego Nowego Roku. Ostatnim punktem programu było uzyskanie opinii zwrotnej od uczestników wycieczki. Pod adresem grupy Szkoły Dialogu padło wiele miłych słów dotyczących treści i formy wydarzenia.
Przypadająca w przyszłym roku 80 rocznica likwidacji getta w Ożarowie to dobry powód, aby powrócić do przedwojennej historii naszej miejscowości, której ważną część stanowiła społeczność żydowska.