Od poniedziałku 24 stycznia pracownicy Urzędu Miejskiego przechodzą częściowo do pracy zdalnej. Wynika to z Rozporządzenia Rady Ministrów z 21 stycznia 2022 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sprawie testów w aptekach.
- Po wejściu w życie nowych przepisów przechodzimy na zmianowość, część osób będzie pracować w domu, część w Urzędzie Miejskim – wyjaśnia burmistrz Marcin Majcher. - Nie da się zamknąć budynku przed społeczeństwem, bo obecnie zbieramy wnioski na podatek, dokumenty na dopłaty, wnioski na dodatek osłonowy w związku z podwyżką cen na energię elektryczna i gaz ziemny. Będziemy pracować wahadłowo, podobnie jak w różnych okresach 2020 r. i 2021 r.
Zgodnie z rozporządzeniem od 24 stycznia do 28 lutego br. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni.
Wyjątki od powyższej zasady mają stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej.
Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko powstawania ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem. Rozporządzenie wynika z bardzo dużego tempa wzrostu dobowych zakażeń.