W plebiscycie Mistrzowie Agro 2021 Sobów zdobył tytuł Sołectwa Roku 2021 w województwie świętokrzyskim. Konkurs odbył się pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego i wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.
Podczas spotkania w studiu Echa Dnia w Kielcach sołtys Tomasz Bogusławski odebrał tytuł oraz dyplom z rąk zastępcy redaktora naczelnego Miłosza Skiby. Opowiedział także o tym, jak żyje się w sołectwie, jakie wydarzenia, inwestycje zostały przeprowadzone i jakie są plany.
Małe sołectwo, duże ambicje
Sołectwo Sobów jest niewielkie, liczy około 520 osób, jednak dużo się w nim dzieje. W ubiegłym roku oddany tu został budynek świetlicy, gdzie mieści się Klub Seniora. Jest też wreszcie miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich. Aktywnie działa Rada Sołecka.
– Dzięki świetlicy jeszcze bardziej zaczęło się rozwijać w sołectwie życie kulturalne, społeczne – powiedział sołtys Tomasz Bogusławski. – Ludzie są zadowoleni, dają z siebie wszystko. Mamy doskonale funkcjonującą infrastrukturę. Prawie wszystkie drogi zostały wyremontowane, odnowione. Jeszcze tylko dwie pozostały jedynie do asfaltowania.
Mieszkańcy są dość aktywni. Już po raz kolejny zorganizowali w ubiegłym roku piknik „Pożegnanie lata, pożegnanie wakacji”. Tłumy przychodzą na ich imprezy. Sporym powodzeniem cieszył się festyn, który promował szczepienia. Sporo osób zaszczepiło się, by nie zarazić wirusem COVID.
To przykład dla innych sołectw, jak można działać w swoim środowisku, jak aktywnie spędzać czas, jak aktywizować innych.
Dobra współpraca z samorządem
Sołtys Tomasz Bogusławski chwali współpracę z Urzędem Miejskim, burmistrzem Marcinem Majcherem i zastępcą Pawłem Rędziakiem. Dzięki temu udało się kupić działkę, wybudować w krótkim czasie budynek świetlicy. Obok powstała duża altanka, plac zabaw dla dzieci, wykonano podjazd, parking.
Niebawem zostanie wyremontowany budynek po byłym Państwowym Ośrodku Maszynowym. Powstanie tu miejsce dla osób starszych, chorych, potrzebujących wsparcia, pomocy. Nowa instytucja wzbogaci i urozmaici sołectwo, stworzy nowe miejsca pracy.
Świetlica z pompami ciepła i fotowoltaiką
Przypomnijmy, budowa świetlicy w Sobowie kosztowała 700 tys. zł, jej koszty w całości pokryte zostały z budżetu gminy. ale duży w niej udział miała cała społeczność miejscowości. - Przez ostatnie trzy lata fundusz sołecki przekazywany był właśnie na budowę i wyposażenie świetlicy – podkreśla burmistrz Marcin Majcher.
W 2016 r. gmina kupiła działkę o powierzchni 50 arów, dwa lata później zleciła wykonanie projektu, który opracował Tomasz Mazur. W 2020 r. został ogłoszony przetarg, a spośród 10 ofert wybrano najkorzystniejszą, złożoną przez firmę Andrzeja Bednarka. Roboty rozpoczęły się w połowie 2020 roku i zostały zakończone w czerwcu. Budynek zajmuje 143 metry kwadratowe. Świetlica została podłączona do sieci, ma zainstalowane pompy cieplne i instalację fotowoltaiczną, która pozwoli na oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej.