W Klubie Seniora w Ożarowie odbyło się spotkanie uchodźców z Ukrainy z władzami gminy, dyrektorami szkół, przedszkola, instytucji działających na terenie gminy.
- Cieszę się, że możemy się spotkać z wami, chociaż to odbywa się w przykrych dla was okolicznościach – zwrócił się burmistrz Marcin Majcher do przyjaciół z Ukrainy. – Zadowoleni jesteśmy, że znaleźliście się w naszej gminie. Chcemy, byście byli u nas szczęśliwi, znaleźli komfortowe warunki. Mówcie nam o swoich potrzebach, oczekiwaniach. To dla nas wielka radość, że możemy was gościć. Chcemy, byście mogli wypocząć. Wierzę, ze ten okres nieprzyjemny minie i będziecie mogli wrócić do siebie.
Władze samorządowe zaprosiły do Klubu Seniora przyjaciół z Ukrainy, mamy z dziećmi, babcie z wnukami, które mieszkają w różnych domach prywatnych na terenie gminy. Celem była integracja, wzajemnie poznanie się. Przy herbacie, ciastku, grillu wszyscy chętnie rozmawiali o swoich niepokojach, planach na najbliższą przyszłość.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pisarach, do której uczęszczają także mali goście z Ukrainy. Prezentowały się także panie z Ukrainy, wykonując wzruszające piosenki i wiersze w swoim języku narodowym.
Wszystkie zaproszone osoby powitała kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Dębniak, która przedstawiła gości i gospodarzy. Powiedziała o akcji zbierania darów, w którą zaangażowały się osoby z całej gminy, nauczyciele, dzieci. Bardzo mocno zbiórkę wspiera Polonia z Wielkiej Brytanii, mieszkańcy Ożarowa, małżeństwo Kinga i Marcin Adamscy.
W imieniu seniorów do współpracy, wymiany poglądów zachęcał Marcin Kwieciński. Mówił o działalności seniorów, o organizowanych wycieczkach, spotkaniach integracyjnych. Sekretarz gminy Tomasz Sobieraj poinformował o przepisach, które obowiązują uchodźców. Świadczenia należą się wszystkim, którzy przekroczyli granicę po wybuchu wojny. Od 16 marca gmina rozpoczęła rejestrowanie uchodźców z Ukrainy w systemie PESEL oraz profil zaufany. Dokumenty są niezbędne, jeśli uchodźcy zamierzają przebywać w Polsce dłużej niż 60 dni. Uprawniają one do bezpłatnej służby zdrowia, pomocy przy podejmowaniu pracy czy korzystaniu z systemu pomocy społecznej, nauki w szkołach.
Anna Glebowa, która przybyła do gminy z Charkowa, powiedziała, że obecnie przebywa w Gospodarstwie Agroturystycznym w Nowem. Znalazła się tu dzięki Eljaszowi Dyrowi, który kiedyś wykonał popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego znajdujące się w Jakubowicach. Powiedział, że to przyjazna gmina. Pani Anna ma dwie specjalności, jest pedagogiem i artystką malarzem. Wiele instytucji i osób prywatnych zamawiało u niej prace. Pani Anna ma 21-letniego syna, który został we Lwowie i pracuje jako informatyk. – W Polsce nie zostanę na dłużej – powiedziała podczas rozmowy. - Planuję dalej pojechać, do Kanady, gdzie moi znajomi przyjaciele i gdzie jej koleżanka prowadzi pensjonat.
Na dzień 21 marzec na terenie gminy przebywa 71 osób z Ukrainy. Gmina zapewnia wszystkim pomoc materialną. Ma zgromadzone rzeczy ze zbiórek w Klubach Seniora i szkołach. Gmina wraz z OPS prowadzi zbiórkę finansową oraz rzeczową na rzecz pomocy osobom dotkniętym działaniami wojennymi na terenie Ukrainy. Punkty zbiórki rzeczowej znajdują się w: Dziennym Domu i Klubie Senior+ w Ożarowie przy ul. Kościuszki, w ZSO im. E. Szylki w Ożarowie, Szkole Podstawowej w Janowicach oraz Świetlicy Wiejskiej w Maruszowie. Gmina dziękuje wszystkim, którzy podjęli się zbierania datków pieniężnych do puszek, dziękuje za wszelką oddolną inicjatywę oraz wsparcie i pomoc w każdej możliwej formie.
W spotkaniu, oprócz już wymienionych osób, uczestniczyli: zastępca burmistrza Paweł Rędziak, przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Dragan, wiceprzewodnicząca Mariola Bańcer, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Katarzyna Swacha, dyrektor SP w Pisarach Marzena Okręt, dyrektor przedszkola Jolanta Gołąb, kierownik Domu Seniora Elżbieta Gronek, dyrektor Ośrodka Kultury Marian Sus.