W sali kameralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się wyjątkowo ciekawe i merytoryczne spotkanie z autorem książek reporterskich, Andrzejem Nowakiem-Arczewskim. W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Marcin Majcher, zastępca burmistrza Paweł Rędziak, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj.
Uczestników dyskusji powitali jej organizatorzy, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Jolanta Banach i dyrektor MGOK Marian Sus. Spotkanie z dużym doświadczeniem prowadzili: nauczyciel polonista Zespołu Szkół imienia Marii Curie-Skłodowskiej Janusz Czuba i prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Forum Marcin Kwieciński. Podczas rozmowy nie zabrakło tematów poruszanych w książkach Andrzeja Nowaka-Arczewskiego, stosunku do naszej lokalnej tradycji i dziedzictwa, do najtrudniejszych zdarzeń w naszej historii.
– Moje książki nigdy by nie powstały, gdyby nie moje doświadczenie dziennikarskie – mówił podczas spotkania autor. – Poznałem województwo świętokrzyskie wzdłuż i wszerz, szczególnie ziemię sandomierską, opatowską, ostrowiecką, rozmawiałem z setkami osób i mogłem napisać „My z pałacu”, „Zmiłuj się nad nami”. Interesują mnie postawy ludzi w sytuacjach ostatecznych, powstały więc takie książki jak „Pseudonim Tarzan”, Przykosa”.
Czytelników interesowały między innymi przyczyny zniszczenia największej rezydencji w Polsce południowo-wschodniej, pałacu Karskich we Włostowie, okoliczności zagłady całego oddziału „Tarzana” i jego śmierci w USA. Padały pytania o zachowania ludzi w Klimontowie, gdy podczas wojny otworzyły się wrota piekielne. Intrygowała niektórych postawa człowieka, który z bohatera czasów wojny stał się później zdrajcą.