W piątek, 18 listopada, odbyły się uroczystości 30-lecia Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie. Spotkanie w szkole poprzedziła msza święta w miejscowym kościele.
Potrzebna placówka
- Uczestniczyłem w powstawaniu szkoły, wspólne działania okazały się wtedy skuteczne, bardzo trafne – powiedział w rozmowie z reporterami burmistrz Marcin Majcher. - Aktywność środowiska sprawiła, że szkoła powstała i nadal sobie świetnie radzi. To oznacza, że placówka była potrzebna. Dzięki niej młodzi ludzie realizują swoje marzenia tu, na miejscu. Ostatnie lata były dość dobre dla szkoły, wręcz rewelacyjne. Świetnie spisywali się nasi absolwenci, w zdawalności matur wysunęliśmy się do czołówki. Jakie cechy wyróżniają szkołę? Szczerość, otwartość nauczycieli, na które składają się sukcesy. Tak trzymać, gdy chodzi o poziom edukacyjny. Życzenia? Szczęścia, satysfakcji.
Uroczystość w sali gimnastycznej rozpoczęła dyrektor ZSO, Katarzyna Swacha, która powitała wszystkich gości. Następnie prowadzące spotkanie, nauczycielka geografii Ewa Pucuła i nauczycielka języka polskiego Agnieszka Bednaruk, przedstawiły prezentację o genezie, osiągnięciach i tradycjach szkoły. Prezentację multimedialną przygotowały: nauczycielka matematyki Jolanta Ćwintal i nauczycielka języka angielskiego Anna Gniaź.
Podczas prezentacji zostały wykorzystane wspomnienia absolwentów liceum w formie filmów lub listów, które nadesłali: dr Paweł Kot, dr Marta Buchalska, Kamil Gadowski, Aleksandra Majcher, Jakub Kamiński, Marta Głąb, Renata Głąb, Agata Jaślan, dr Kinga Piórecka. Taka forma urozmaiciła przekaz skierowany do wszystkich uczestników uroczystości i wzbudziła duże zainteresowanie.
Panel wspomnień
Ciekawym pomysłem był panel z udziałem zaproszonych gości. Alicja Różańska Cembrowska, założycielka liceum, wieloletnia dyrektor szkoły nie ukrywała, ze powstanie szkoły było dużym osiągnięciem. - Jak się zaczęło? – wspominała. - Nasze dzieci musiały wstawać o piątej rano, by zdążyć do szkoły w Opatowie, Sandomierzu, Ostrowcu. A doba ucznia też ma 24 godziny. Chcieliśmy, by nie tracił czasu na dojazdy. Mnie jako ożarowiankę bardzo bolało, że w naszym Ożarowie nie ma szkoły średniej. Wielkiej otuchy dodawali przyjaciele szkoły. I udało się. Przy szkole podstawowej powstaje liceum. Nazwa placówki zostaje zmieniona na Zespół Szkół Ogólnokształcących.
Założycielka liceum przypomniała, że funkcję wizytatora w Kuratorium Oświaty w Tarnobrzegu w czasie powstawania liceum pełniła Zofia Wójcikowska-Grandys, która bardzo dzielnie wspierała inicjatywę. Jej małżonek, który też pracował w oświacie, pomagał nam w rozmowach z ówczesnym kuratorem. Wielkie ukłony dla niej i dla jej małżonka, pana Jana.
Anna Stoltz, która przez trzynaście lat była przewodniczącą Rady Rodziców, zwołała zebranie rodziców, gdy tylko pojawiła się inicjatywa powstania liceum. - Organizowaliśmy zabawy w szkole, sylwestra, przyjęcia, by tylko zdobyć pieniądze na kupno niezbędnych urządzeń do szkoły – mówił podczas panelu. - Udawało nam się pozyskiwać wówczas spore środki.
Burmistrz Marcin Majcher przypomniał, że pojawiły się wtedy przepisy w ustawie, które pozwalały samorządom szkolnym tworzyć szkoły średnie. - Nasze marzenia zaczęły się spełniać. Ożarów był prężnym ośrodkiem, gdy chodzi o przyrost dzieci w szkołach. Z perspektywy lat jesteśmy zadowoleni. Nasza szkoła spełniała ambicje, młodzież mogła na miejscu się kształcić. A teraz jej absolwenci promują nasz Ożarów na całym świecie.
- Pomysł się narodził – wspominała wychowawczyni pierwszej klasy w historii liceum rocznika i ówczesna wicedyrektor Barbara Janik. - Ale przyszedł 1 września 1992 rok i stanęłam przed klasą. Zaczęła się moja przygoda z liceum.
Gratulacje i kwiaty
W kolejnej części uroczystości zaproszeni goście składali gratulacje i kwiaty na ręce dyrektor Katarzyny Swachy. – Trzydzieści lat to zdawałoby się krótki przedział czasowy, jednak ten czas był bardzo bogaty dla szkoły – mówił starosta opatowski Tomasz Staniek. - To już wspaniała historia, w której wiele wydarzeń się splata. Szkoła ma wielu absolwentów, którzy posiadają tytuły naukowe. Te ogromne sukcesy są zasługą nauczycieli. Gratuluję nauczycielom i burmistrzowi dobrej decyzji.
Wizytatorka kuratorium oświaty z dumą mówiła o wspaniałych wychowawcach i wychowankach. - To wy drodzy nauczyciele, to wasz sukces, wy pierwsza dyrekcja i obecna dyrekcja. Życzę z całego serca wszystkiego najlepszego.
Burmistrz Marcin Majcher z szacunkiem odniósł się do wszystkich tych, którzy prowadzą pracę z uczniami. Na 30-lecie szkoły przekazał pani dyrektor historyczną tablicę oraz statuetkę gminy, herb, pannę na niedźwiedziu. Pogratulował nauczycielom i wychowawcom. Na ręce pani dyrektor wszystkim nauczycielom przekazał kwiaty. Przewodnicząca Rady Miasta, Halina Dragan pogratulowała szkole wspaniałych wychowanków i podziękowała nauczycielom za trud. Sekretarz Tomasz Sobieraj podkreślił , że przekazana statuetka gminy oznacza, że szkoła jest ambasadorem gminy. - Życzę, by proces edukacyjny przebiegał bezstresowo ambasador szkoły – powiedział. - Tu wspaniali ludzie pracują, tu jest kuźnia talentów, a przy tym kuźnia ambasadorów gminy Ożarów.
Szefowa zarządu oddziału ZNP w Kielcach, Wanda Kołtunowicz wspomniała, że była od samego początku przy powstawaniu liceum jako członek zarządu miasta Ożarowa i - jako przewodnicząca komisji oświaty. - Wspaniale pracowali nasi nauczyciele, nasze liceum wyróżniało się w skali województwa, dzisiaj mogą się spotykać dawni uczniowie jako dojrzałe osoby – powiedziała, przekazując pani dyrektor specjalnie przygotowany grawerton.
Dużą niespodziankę sprawili nauczycielom przedstawiciele pierwszego rocznika liceum 1992-1996, którzy pojawili się z grawertonem i kwiatami w podziękowaniu za wyrozumiałość, przekazywaną wiedzę, pomoc, wsparcie. Gratulacji i kwiatów nie było końca, składali je, między innymi przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej filii w Stalowej Woli, przedstawiciele szkół gminy, instytucji, zakładów pracy.
Część artystyczna
W krótkiej części artystycznej Karolina Sendrowicz, uczennica klasy 4 liceum, przygotowana przez Sylwię Szymanską-Broś zaśpiewała dwie piosenki: „The Best” Tiny Turner i „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego. Taniec „Walc kwiatów” wykonali uczniowie z klas III i IV szkoły podstawowej, którzy zostali przygotowani przez Beatę Kryj.
Trochę danych
Liceum powstało na skutek oczekiwań środowiska. W 1992 r. klasę ósmą w placówce kończyło około 180 uczniów. Uczniami liceum stali się głównie absolwenci szkół podstawowych, a potem gimnazjów funkcjonujących w gminach Ożarów, Tarłów, Annopol, Wojciechowice, Zawichost., a także z Opatowa, Ćmielowa.
Wychowawstwo w pierwszej, już historycznej, klasie objęła Barbara Janik, polonistka, która pełniła także funkcję wicedyrektora. W następnym roku szkolnym grupę nowych uczniów opieką otoczyła Bożena Guźniczak, nauczyciel języka polskiego. Grono wychowawców klas licealnych w następnym roku szkolnym powiększył Marek Łata, nauczyciel historii.
Od początku liceum było kameralne. Obecnie istnieją cztery klasy, w których uczy się łącznie 78 osób. Wszyscy się znają, nikt nie jest anonimowy. W ciągu minionych 30 lat w murach szkoły pojawiło się 693 licealistów.
Wybitni uczniowie, laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych: Przemysław Tużnik – uczestnik XX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, Paweł Kot – uczestnik X Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, Kamil Ćwintal – uczestnik XXIII Olimpiady Informatycznej, finalistą XXIX Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu, Adam Tużnik - udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Kosmicznej, Karol Małecki - uczestnik Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Szumit – Szukamy Mistrzów, Beata Oraniec i Jakub Bednaruk – uczestnicy Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego, Karol Małecki i Dominik Matyjasek - laureaci I Olimpiady Statystycznej, Karolina Sendrowicz – laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Literackiego „Matematyka fraszką, wierszem i limerykiem”, Katarzyna Buchalska, Aleksandra Małecka i Paweł Safiański – finaliści w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, Magdalena Ćwintal - udział w finale konkursu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”, Magdalena Kwiecińska, Michał Tracz i Jakub Niezgodziński – finaliści Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego „Gramy dla Niepodległej”, Zuzanna Bąk, Klaudia Kaczmarska, Magdalena Kwiecińska, Agata Pietrzykowska i Paulina Połeć – wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie „Mistrzowie i patrioci”.