Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy imienia Witolda Gombrowicza w Ożarowie zgromadził bardzo wielu gości, mieszkańców, miłośników książki. Nic dziwnego, aktywność instytucji jest duża, zbiory przybywają w dużym tempie, realizowane są różnorodne projekty, akcje, spotkania z autorami, konkursy, bogata jest też współpraca z instytucjami. Podczas uroczystości najlepsi czytelnicy otrzymali drobne upominki.
Ważna instytucja
- Serdecznie gratuluję jubileuszu, mam nadzieję, że biblioteka nadal tak wspaniale będzie się rozwijać – powiedział podczas uroczystości burmistrz Marcin Majcher. – To bardzo ważna instytucja, która dla naszych mieszkańców prowadzi wielostronne działania.
Gromadzi bardzo wiele dokumentów, publikacji, wydawnictw, z których każdy może korzystać i pogłębiać swoją wiedzę. Trzeba jednak wiele pracy, staranności, poświęcenia, by dostęp do przechowywanych zbiorów był możliwy. Dziękuję za troskę o nasze publikacje. Życzę wielu ciekawych pomysłów i satysfakcjonującej pracy.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Dragan w imieniu samorządu i radnych odczytała list gratulacyjny. Znalazły się w nim słowa o uznaniu i szacunku dla tych, którzy przyczynili się do rozwoju biblioteki, życzenia satysfakcji z pracy dla mieszkańców Ożarowa.
- Jesteście bardzo ważną instytucja, książka daje o wiele więcej niż nośniki cyfrowe, telefony – dodała od siebie przewodnicząca. - Dużo zdrowia i satysfakcji z pracy.
Dyrektor biblioteki, Jolanta Banach wyraziła zadowolenie z tak licznej frekwencji na uroczystości. To oznacza, jak podkreśliła, że instytucja jest zauważalna. Pani dyrektor powitała wszystkich gości i przyjaciół biblioteki, których lista rzeczywiście była imponująca. – 75 lat to dostojny wiek zarówno dla człowieka, jak i instytucji – powiedziała we wstępie. – A nasza placówka obchodzi właśnie w tym roku ten piękny jubileusz. Mimo upływu lat zmian politycznych, społecznych, finansowych, cały czas funkcjonujemy, gromadzimy zbiory, udostępniamy, ale także zmieniamy się i rozwijamy, poszukujemy nowych form działalności.
Bogata prezentacja
Podczas uroczystości dyrektor Jolanta Banach zaprezentowała świetnie przygotowaną, bogatą prezentację biblioteki, której towarzyszyły w formie motta słowa Wiesława Myśliwskiego: „Stworzenie jesteśmy przez pamięć”. Książnica w Ożarowie powstała na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 17 kwietnia 1946 r. Pod datą 4 listopada 1947 r. zarejestrowano 160 tomów książek wydanych już po wojnie o tematyce głównie politycznej, społecznej oraz literaturę piękną.
Jeden pokój w opuszczonym pożydowskim lokalu przy ulicy Lubelskiej (obecnie Mazurkiewicza) był pierwszą siedzibą biblioteki, która prowadziła Wiktoria Trzaska, następnie Filomena Szlichta i dalej przez prawie 20 lat Olga Ziółkowska.
Na początku lat sześćdziesiątych biblioteka zmieniła swoją siedzibę i została przeniesiona do lokalu przy ulicy Spacerowej. W 1978 r. biblioteka otrzymała nowy lokal na piętrze w budynku Remizy Strażackiej przy ulicy Zawadzkiego, w 1998 r. przeprowadziła do nowo wybudowanego budynku przy ulicy Spacerowej, gdzie działa do chwili obecnej. W ciągu najbliższego roku w tym miejscu będzie rozbudowana. Obecnie bibliotekę tworzą: biblioteka główna w mieście oraz dwie filie, w Lasocinie i Jakubowicach. Wcześniej były jeszcze filie w Glinianach i Wyszmontowie.
W październiku 2014 r. biblioteka otrzymała imię Witolda Gombrowicza, w jej siedzibie odsłonięto tablicę z portretem pisarza. Na uroczystość przybyła żona autora „Ferdydurke”, Rita Gombrowicz. Odbyła się sesja gombrowiczowska udziałem Zofii Zachwatowicz, Joanny Siedleckiej i prof. Jerzego Jarzębskiego. Związki pisarza z ziemia ożarowską są bliskie, w Jakubowicach osiedlił się dziadek pisarza, Onufry, który został zmuszony do opuszczenia Litwy za pomoc powstańcom styczniowym. Na przybysławickiej nekropolii spoczywają między innymi dziadek pisarza z żoną, ojciec, ukochany brat Janusz.
Biblioteka gromadzi różne zbiory, głównie książki, których ilość pod koniec 2021 r. wynosiła około 78 tys., filmów o różnej tematyce było około 700, audiobooków lektur – 300, gier planszowych – 40.
Gratulacje od zaproszonych gości
Długa była lista gości, którzy składali gratulacje z okazji jubileuszu biblioteki. - Imponująca jest u was liczba spotkań z ciekawymi ludźmi, podziwiam waszą troskę o poprawę bazy lokalowej – mówiła Anna Godowska, główny bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, która przybyła z Lidią Zielińską, instruktorką z działu metodyki, szkoleń i analiz. Panie składały życzenia w imieniu przebywającego służbowo w Warszawie dyrektora Andrzeja Dąbrowskiego.
- Jestem pod wrażeniem działalności biblioteki, dużej liczby czytelników, współpracy z wieloma instytucjami, nakładów finansowych – podkreślał Wojciech Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, który przyjechał z poprzednią, wieloletnią dyrektorka Barbarą Rożek i życzenia składał też w imieniu burmistrza Sandomierza Marcina Marca.
- Przepisy zmieniają się wszędzie, papierologia coraz większa, gratuluję budżetu, panie rządzą w imieniu panów - w żartobliwej formie gratulacje składały przedstawicielki biblioteki ze Staszowa. W imieniu instytucji gminy obszerny list gratulacyjny odczytał dyrektor MGOK, Marian Sus. Marcin Kwieciński z DDK i Ożarowskiej Akademii Seniora przypomniał, jak wypożyczał książki u pani kierownik Ziółkowskiej, która prowadziła bibliotekę tylko w jednym, około 30-metrowym pomieszczeniu.
Jubileuszowy tort
W części artystycznej wystąpił chór seniorów „Żar Ożarowa”, który wykonał trzy piosenki: „Dulcinea” z repertuaru Bohdana Łazuki, „Tango Milonga” z repertuaru Mieczysława Fogga oraz „Tańcz moje życie” z repertuaru Don Wasyla.
Wyłożona księga pamiątkowa cieszyła się dużą popularnością, wiele osób wpisało swoje refleksje związane z biblioteką, złożyło życzenia. Wszystkim smakował olbrzymi tort przygotowany z okazji jubileuszu.
W uroczystości, oprócz już wymienionych osób, uczestniczyli między innymi, zastępca burmistrza Paweł Rędziak, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, skarbnik gminy Stefania Dziedzic, dyrektorki bibliotek - Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Opatowie, Danuta Szypulska, Gminnej Biblioteki w Wojciechowicach - Anna Czarnecka, Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawichoście- Halina Jakóbczak, przyjaciel biblioteki, czytelnik Łukasz Rzepka, dyrektorzy i kierownicy instytucji samorządowych, przedstawiciele Dyskusyjnych Klubów Książki, czytelnicy, emerytowane bibliotekarki oraz obecni pracownicy.