Dożynki w Lasocinie
Tłumy mieszkańców uczestniczyły w dożynkach gminnych, które tradycyjnie odbyły się w Lasocinie. Na scenie zaprezentowały się aż 23 grupy wieńcowe.
Chleb dla gospodarza
Po mszy świętej w miejscowym kościele mieszkańcy gminy i zaproszeni goście udali się na pobliskie Błonia. Rota rozpoczęła część oficjalną uroczystości. Starostowie dożynek, Agnieszka Żabicka z Zawady i Robert Suchecki z Jankowic, przekazali gospodarzowi Marcinowi Majcherowi chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Burmistrz obiecał dzielić go sprawiedliwie.
Starościna Agnieszka Żabicka, lat 48, wspólnie z mężem Leszkiem oraz córkami Eweliną i Martyną prowadzą gospodarstwo rodzinne w miejscowości Zawada. Gospodarstwo zajmuje się jedynie produkcją zbóż. Są to: rzepak i pszenżyto po ok. 60 ha oraz pszenica i kukurydza po ok. 30 ha. Na pozostałej części uprawia się soję i łubin. Starosta Robert Suchecki, lat 56, wraz z żoną Beatą od roku 2004 r. prowadzą gospodarstwo w miejscowości Jankowice. Obecnie gospodarują na 35 ha gruntów własnych. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka (miesięcznie oddają ok. 7 tys. litrów). Na gruntach znajduje się: 18 ha pszenicy oraz po ok. 7 ha kukurydzy na kiszonkę i buraka cukrowego.
Burmistrz otrzymał również chleb dożynkowy upieczony przez proboszcza parafii Lasocin, księdza Mirosława Frączka.
23 grupy wieńcowe z terenu Gminy Ożarów zaprezentowały wieńce dożynkowe. Ośpiewywanie i prezentację wieńców rozpoczęła Grupa Folklorystyczna z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z Ożarowa, która prezentowała wieniec upleciony przez Janinę Bańcer. Kolejno wystąpiły grupy z miejscowości: Wyszmontów, Wlonice, Tominy, Śródborze, Szymanówka, Suchodółka, Sobów, Sobótka, Przybysławice, Prusy, Nowe, Niemcówka, Maruszów, Lasocin, Janów, Janików, Jakubowice, Grochocice, Gliniany, Dębno, Czachów i Binkowice. Nawet najmniejsze sołectwa przygotowały ciekawe przyśpiewki, które były wyśpiewywane lub recytowane.
Stoiska gastronomiczne z potrawami regionalnymi przygotowały: KGW „Binkowianie”, KGW Gliniany, KGW „Jakubowianki”, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Maruszów, KGW „Wisienki” z Nowego, Klub Seniora z Pisar, KGW Sobótka, KGW Tominy, KGW Wyszmontów oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „AKTYWNI RAZEM” z Ożarowa.
Podziękowania
- Drodzy rolnicy, dożynki są zwieńczeniem codziennej pracy, pełnej troski o plon – zwrócił się do mieszkańców burmistrz Marcin Majcher. - Spożywając chleb, często nie zdajemy sobie sprawy, ile w tym produkcie jest pracy rolnika. Z szacunkiem i wdzięcznością odnosimy się do Waszego ciężkiego trudu. Fakt, że na naszych stołach chleba nie brakuje, świadczy o tym, że zbieracie obfite plony zbóż. Jednak ich ceny nie zawsze odzwierciedlają nakładu włożonej pracy.
Burmistrz Marcin Majcher podkreślił, że samorząd gminy stara się tworzyć korzystne warunki gospodarowania, budując wiele odcinków dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej, a w perspektywie najbliższych lat o nawierzchni betonowej. Z wdzięcznością gmina odnosi się do wszystkich podmiotów wspierających rolników.
Marcin Majcher podziękował wojewodzie i marszałkowi za wsparcie finansowe na budowy i remonty dróg lokalnych, Radzie Powiatu Opatowskiego – za wspólne inwestycje na drogach powiatowych, dyrektorowi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - za przychylne stanowisko w pozyskiwaniu gruntów przeznaczonych na tereny inwestycyjne.
Burmistrz podziękował służbom KRUS Ożarów, ARiMR Opatów, Stacji Chemiczno-Rolniczej Kielce, PZD Opatów, PIORIN Opatów za współpracę, grupom wieńcowym – za piękne wieńce, Kołom Gospodyń Wiejskich – za przygotowanie smakołyków, zarządom kół łowieckich Pustułka i Hubert – za myśliwski poczęstunek, strażakom OSP Lasocin – za pomoc w przygotowaniu i zabezpieczeniu uroczystości.
Staropolska tradycja
W serii wystąpień prezentowali się zaproszeni goście. Poseł Marek Kwitek nie ukrywał, że święto odbywa się w pięknym miejscu, gdzie bardzo dostojnie wyglądają wszystkie wieńce. - To świadczy o tym, że ta piękna staropolska tradycja jest kultywowana, wartości są przekazywane kolejnym pokoleniom – powiedział. - Te żniwa pokazały, że kapryśna pogoda bardzo komplikowała zbiory, ale rolnicy zawsze sobie radzili. Dziękuję im za to, że nie brakuje nam chleba. Bezpieczeństwo żywnościowe jest bardzo ważne.
Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego Bożena Kornacka w imieniu poseł Agaty Wojtyszek przypomniała, że dożynki to piękny, staropolski obyczaj, to najlepsza okazja, by podziękować rolnikom za całoroczny trud. Wieś polska to ostoja dawnych zwyczajów, tradycji. Rolnicy pracują 24 godziny na dobę, współczesny rolnik to przedsiębiorca. Wszystkim życzyła dużo zdrowia i wielu sił.
Dyrektor KOWR w Kielcach, Jacek Toś nie ukrywał, że obecnie są na wsi wysokie koszty i niezbyt zadowalające ceny. Jednak w środowiskach rolniczych państwo lokuje duże środki. Jest konflikt za granicą, cena zboża kształtuje się na świecie. Nie ma mocnego państwa bez mocnego rolnictwa.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk pokłonił się rolnikom w imieniu województwa świętokrzyskiego. - To nie jest tak, że przyjdziemy i powiemy, że cenimy rolnika – powiedział. - Bo rolnik pracuje cały rok, a sprzedaje raz w roku. Nie można powiedzieć, że za rok będzie lepiej. To dzisiaj potrzebna jest godziwa cena za zboże. Oczywiście to jest kwestia pomocy Ukrainie, ale żeby komuś pomóc, najpierw trzeba pomóc sobie. Po co są te wszystkie służby w kraju? Mamy 26 mln ton swojego zboża, a wjeżdża do nas 30 mln ton z Ukrainy. My wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Żeby nikt nie popełniał błędów jak w ubiegłym roku.
Arkadiusz Bąk przekazał starostom dożynek listy od samorządu województwa. Obiecał, że chleb, który otrzymał od mieszkańców Sobótki, trafi na stół prezydium sejmiku i będzie prezentowany podczas najbliższej sesji, której transmisja planowana jest na cały kraj.
Wyjątkowe miejsce
Ewelina Bień w imieniu europosła Adama Jarubasa wyraziła pochwałę muzyki, którą wykonują ludzie tam, gdzie serca mają. - To państwo tworzycie lokalną tradycję – zwróciła się do władz gminy Ożarów. – Dbacie o kulturę. To nieliczne dożynki, gdzie tak dużo wieńców jest ośpiewywanych.
O trudnej pracy w rolnictwie mówił Piotr Dasios z Koalicji Polska 2050 i PSL. Starosta sandomierski Marcin Piwnik i przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Tomasz Huk podkreślali, że są w wyjątkowym miejscu. – Jesteśmy pod wrażeniem wieńców dożynkowych – powiedzieli. - Dziękujemy za waszą pracę, przyśpiewki o drogach, o waszych oczekiwaniach to dla burmistrzów Marcina i Pawła. To dla nich wskazówka do dalszych działań. To doświadczeni samorządowcy. Już oni wiedzą, jak pozyskiwać środki, by budować swoje małe ojczyzny.
Radni powiatu opatowskiego, Bożena Kornacka, Andrzej Gajek, starosta Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, Barbara Kasińska, Bogusław Włodarczyk, Wojciech Majcher i Wacław Rodek życzyli mieszkańcom gminy między innymi szacunku i uznania za ciężką pracę. Wyrażali nadzieje, że nikomu z nas nie zabraknie chleba. Jolanta Madioury z Platformy Obywatelskiej powiatu ostrowieckiego podczas swojego wystąpienia cytuje Jana Pawła II o wartości chleba na polskim stole. Kierownik ARiMR w Opatowie, Marcin Świerkula przypominał, że żyjemy w systemie wolnorynkowym, w sytuacji wojny u naszych granic. Bezpieczeństwo człowieka jest najważniejsze, żołnierz musi coś jeść. W różnej formie mamy dopłaty z naszej firmy, którą reprezentuję.
Znamienici goście
W podsumowaniu pod koniec dożynek burmistrz Marcin Majcher wyraził zadowolenie, że tegoroczne dożynki są okazałe. Mieszkańcy chcą się zaprezentować z jak najlepszej strony. - Cieszę się, że są aktywni, przyśpiewki mają twarde w wymowie, o tym wszystkim, co leży na sercu – powiedział. - Nasze zespoły folklorystyczne świetnie prezentują się na scenie, Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały przysmaki. To ładne widowisko, które może być wzorem dla innych. Mieliśmy jako gości senatorów, posłów, kierowników, dyrektorów różnych instytucji, co świadczy o tym, że wszyscy oni cenią współpracę z nami.
W części artystycznej, obok miejscowych zespołów folklorystycznych, Klubu Seniora, z dużym powodzeniem wystąpił zespołu CamaSutra. Zabawę taneczną poprowadził zespół Lava. Nie brakowało atrakcji towarzyszących: dmuchańców, lodów, waty, popcornu, stoisk instytucji rolniczych, rękodzieła ludowego, kiermaszy gastronomicznych, wystawy trofeów myśliwskich Koła Łowieckiego „Pustułka” w Ożarowie.
Oprócz wymienionych gości w dożynkach udział wzięli między innymi: senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Opatowie, Justyna Tracz, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach, Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach, Andrzej Dąbrowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Mieczysław Wielgus, przedstawiciele gminy w Świętokrzyskiej Izbie Rolniczej – Stanisław Safiański i Wiesław Stawiarski, zastępca wójta Tarłowa Anna Lipowska, radni Rady Miejskiej w Ożarowie – Mariola Bańcer, Barbara Safiańska, Marta Kozieł, Małgorzata Olaś, Halina Dragan, Krzysztof Kita, Tomasz Dzikowski, Beata Kwiecińska, Adam Młodożeniec, Marcin Stańczyk, Bożena Małecka, Jolanta Wąsik i Krystyna Wieczorek.