Burmistrz Marcin Majcher przebywał w Senacie na zaproszenie marszałek Małgorzaty Kidawy Błońskiej. Spotkanie odbyło w 34. rocznicę uchwalenia ustawy samorządowej.
- Cieszę się mogłem uczestniczyć w spotkaniu wspólnie z zaproszonymi z całego kraju 74 samorządowcami, którzy mają najdłuższy staż pracy spośród wójtów, burmistrzów i prezydentów i pełnią swój urząd od wyborów w maju 1990 roku - mówi burmistrz Marcin Majcher. - Otrzymaliśmy od pani marszałek pisma ze specjalnymi podziękowaniami za 34 lata służby na rzecz lokalnych społeczności. Jak się zorientowałem, trzy czwarte samorządowców będzie się ubiegać o kolejny mandat od wyborców. To ci, którzy najczęściej zaczynali w wieku dwudziestu kilka lat, ja miałem wtedy 36 lat. Województwo świętokrzyskie razem ze mną reprezentowali: burmistrz Morawicy Marian Buras, burmistrz Stopnicy Ryszard Zych, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski.
Spotkanie przed zakończeniem obecnej kadencji zaczęło się od wystąpienia marszałek Małgorzaty Kidawy Błońskiej, która wyraziła zadowolenie, że spotkanie poświęcone 34 latom polskiego samorządu terytorialnego odbywa się w Senacie. To tutaj w 1989 r. zaczęło się przywracanie polskiej samorządności, między innymi dzięki przewodniczącemu i wiceprzewodniczącemu Komisji Samorządu Terytorialnego senatorom Jerzemu Regulskiemu i Jerzemu Stępniowi i jej ekspertowi Michałowi Kuleszy. Odrodzenie samorządu po 1989 r. i decentralizacja państwa miały ogromne znaczenie, między innymi ze względu na bliski kontakt z władzą lokalną, możliwość wpływu na to, co się dzieje wokół nas.
Podczas spotkania prof. Jerzy Stępień przypomniał, że odrodzenie samorządu terytorialnego postulowano już w czasie I zjazdu „Solidarności” w 1981 r. Stało się też sprawą najważniejszą dla odrodzonego po 1989 r. Senatu, który z pomocą rządu Tadeusza Mazowieckiego podjął się tego zadania.
Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski przypomniał, że program przyjęty na I zjeździe „Solidarności” nosił tytuł „Samorządna Polska”. Na zjeździe postulowano też przywrócenie Senatu i nadanie mu samorządowego charakteru. Negatywnie ocenił wprowadzenie w 2018 r. ograniczenia do 2 liczby kadencji burmistrzów, prezydentów i wójtów. W tym kontekście m.in. przypomniał, że w badaniach zaufania publicznego samorządy uzyskują 70 proc. poparcia, co jest oceną lepszą od innych władz.
W senackim spotkaniu udział wzięli samorządowcy, burmistrzowie i wójtowie pełniący swoje funkcje od 8 kadencji, a także wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, przedstawiciele organizacji samorządowych, parlamentarzyści, m.in. przewodniczący senackiej komisji samorządu senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący i wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Samorządowego poseł Marek Chmielewski i senator Wadim Tyszkiewicz, którzy zapewnili, że pracują na ustawami samorządowymi i zadeklarowali, że będą ambasadorami idei samorządności w parlamencie.