Zastępca burmistrza Ożarowa Marcin Stańczyk spotkał się z dyrektorem Muzeum Archeologicznego, Rezerwatu Krzemionki, dr Andrzejem Przychodnim. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy i chęci realizacji wspólnych przedsięwzięć w utrzymaniu dobra światowego, jakim jest wpisanie Krzemionek na Listę UNESCO.
- Z przyjemnością stwierdzam, że po pięciu latach od momentu wpisu Krzemionek na Listę UNESCO, zupełnie inaczej przedstawia się teraz świadomość mieszkańców Śródborza, Wojciechówki z gminy Ożarów i części gminy Ćmielów – powiedział w rozmowie z reporterem dyrektor Andrzej Przychodni. - To czynnik sprzyjający utrzymaniu wpisu na liście UNESCO i jednocześnie trosce o status quo tych terenów.
Przypomnijmy, że tereny, które wymienił dyrektor Andrzej Przychodni należą do komponentu trzeciego Dobra Światowego Dziedzictwa o nazwie Korycizna. Teren ten, objęty planem ochrony, obejmuje wieś Wojciechówka w gminie Ożarów i Łysowody w gminie Ćmielów ze strefą buforową, wydzieloną w obrębach wsi Wojciechówka i Śródborze oraz Łysowody.
Cały teren wpisany na Listę UNESCO nazwany jest Parkiem Kulturowym Pradziejowego Górnictwa Krzemienia. Znajdują się w nim cztery komponenty, to jest stanowiska archeologiczne pradziejowego górnictwa z ich strefami buforowymi.
Po spotkaniu z zastępcą burmistrza Marcinem Stańczykiem dyrektor Andrzej Przychodni stwierdził, że na obecnym etapie padły z dwóch stron deklaracje o wzajemnej współpracy.
- Jesteśmy w stałym kontakcie - podkreślił dyrektor. - Przed nami wspólne przedsięwzięcia o charakterze popularyzatorskim, bardziej poznawczym. Chodzi też o lepsze rozpoznanie terenu, badania archeologiczne w tym rejonie, ochronę podziemnych przejść i korytarzy górniczych.
Niebawem dojdzie do kolejnych spotkań przedstawicieli dwóch stron, gminy Ożarów oraz muzeum i Starostwa Ostrowieckiego, pod które podlegają Krzemionki.