W dniu 12 lutego 2025 r. w miejscowości Śródborze odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu kwestii związanych z funkcjonowaniem kopalni wapienia i piasku oraz możliwością utworzenia Parku Kulturowego na terenie historycznego pola górniczego.
W spotkaniu uczestniczyli włodarze Gminy – Burmistrz Ożarowa Piotr Ślezak, Zastępca Burmistrza Marcin Stańczyk, Sekretarz Gminy Dorota Jagodzińska oraz Radni Rady Miejskiej, a także zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Lucjan Pietrzczyk, Łukasz Dybiec Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego, Andrzej Przychodni Dyrektor Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opatowie, Marek Florek Zastępca Kierownika Konserwatora Zabytków Delegatura w Sandomierzu, Jacek Witka – przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawiciele Zarządu Spółki prowadzącej działalność górniczą w Śródborzu, Przemysław Jakubiński Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski wraz z Zastępcą Mieczysławem Wielgusem, członkowie stowarzyszenie „Korycizna” oraz mieszkańcy Śródborza, Wojciechówki i Glinian.
Podczas dyskusji poruszone zostały kwestie ochrony obszarów cennych przyrodniczo i archeologicznie, które mogą zostać zagrożone w wyniku intensywnej działalności kopalnianej. Zwrócono również uwagę na konieczność zachowania równowagi pomiędzy działalnością przemysłową, a potrzebami ochrony kultury i tradycji regionu.
Jak słusznie zauważył poseł Lucjan Pietrzczyk - problem jest poważny, ponieważ
z jednej strony są mieszkańcy i uciążliwości z którymi się zmagają, z drugiej strony kopalnia, która chce się rozwijać.
Zaproponowano także kilka rozwiązań dotyczących problemu z jakim zmagają
się mieszkańcy Śródborza, jednym z nich jest propozycja wykupu gruntów od kopalni za pieniądze z budżetu centralnego. Pojawił się także pomysł w którym to gmina dostaje działki znajdujące się w strefie buforowej UNESCO, a oddaje działki, które są w strefie górniczej,
w okolicach cementowni Ożarów.
Jak zaznaczył podczas spotkania Andrzej Przychodni, Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – „Działalność wydobywcza w sąsiedztwie dobra światowego jest po prostu niedopuszczalna i o tym stanowią wytyczne do konwencji
o ochronie dziedzictwa światowego.”
W trakcie spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia Korycizna – Seweryn Stoltz
i Marcin Dulapa kilkukrotnie podkreślali, jak ważne w ich ocenie jest podjęcie przez Radnych Rady Miejskiej w Ożarowie uchwały, która pozwoli na rozpoczęcie procedury utworzenie Parku Kulturowego na terenie historycznego pola górniczego
Spotkanie zakończyło się wnioskiem o kontynuowanie dialogu między przedstawicielami lokalnych władz, Radą Miejską w Ożarowie, ekspertami, społecznością oraz przedstawicielami spółki „Calcium”, tak aby znaleźć najlepsze rozwiązania, które będą sprzyjały zarówno rozwojowi gospodarczemu, jak i ochronie zasobów przyrodniczych oraz kulturowych tej wyjątkowej miejscowości.
Burmistrz Ożarów, Piotr Ślezak, podkreślił znaczenie kontynuacji rozmów na temat przyszłości kopalni wapienia i piasku w Śródborzu: „Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszym spotkaniu. Zdajemy sobie sprawę, że kwestie związane z funkcjonowaniem kopalni oraz ochroną naszego dziedzictwa kulturowego wymagają szczególnej uwagi. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem w węższym gronie, gdzie będziemy mogli bardziej szczegółowo przedyskutować propozycje dalszych działań i wspólnie wypracować rozwiązania, które będą sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi naszej gminy.”
Ponadto sprawą przyszłości kopalni i Korycizny ma zająć się jeszcze w tym miesiącu parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego.