Sołtys wsi: Katarzyna Markiewicz
Pierwsza wzmianka o Janowicach pojawiła się w Kodeksie Małopolskim z 1434 r. Ze względu na swoje położenie kilkadziesiąt lat temu nazwa wsi miała niezbyt zachęcający dodatek - Bagniste. Janowice położone są w niecce na płacie urodzajnego czarnoziemu jakubowickiego. z łagodnych, ledwo dostrzegalnych, wzgórz spływała woda do środka i tu na niezbyt przepuszczalnym gruncie utrzymywała stan niemal trwałej wilgoci. Dobra ziemia przyciągała jednak osadników już od średniowiecza. Chłopi pracowali na urodzajnej ziemi, zapewniając sobie względną egzystencję i oddawali większą część efektów swojej pracy kolejnym właścicielom wioski.
W 1783 r. Janowice wraz z Grochocicami były własnością Wojciecha Jawornickiego, sandomierskiego dziedzica, który miał jeszcze w swym posiadaniu wieś Montowice. w połowie XIX w. Janowice trafiły w ręce Cichowskich - w 1895 r. należały do Mieczysława Cichowskiego. Wtedy to żyło we wsi 78 osób płci żeńskiej i 98 płci męskiej. Kolejnym właścicielem wsi stał się syn Mieczysława, Jan (1888 - 1947), a od 1919 r. jego brat, Henryk (1884 - 1955), który w 1919 r. przejął Janowice w wyniku podziałów rodzinnych. Jednak w okresie międzywojennym rozparcelowano grunty dworskie i od tego czasu Janowice przekształciły się w wieś włościańską. Natomiast chłopi, odkupiwszy ziemię od pana, starali się jak najszybciej usamodzielnić. Dworska resztówka trafiła do Chrzanowskich, a po wojnie nastąpił ostateczny kres dworskiej epoki.
Podobnie jak innych okolicznych wiosek, także mieszkańcy tej, odczuli skutki działań II-ej wojny światowej. Nękani bezpośrednimi działaniami frontowymi, wyjechali pod koniec września z przyfrontowej strefy.
Czas powojenny to okres wzmożonej odbudowy i nadziei na spokojniejszą egzystencję. Lata 60-te i 70-te sprzyjały janowiczanom. We wsi nie tylko powstała nowoczesna szkoła, ale również nastąpił awans gospodarczo-socjalny mieszkańców wsi. Młodzi wychodzili stąd w świat i kształcili się w kolejnych szkołach. Niektórzy wracali do rodzinnej wsi. Wielkim wydarzeniem było oddanie do użytku szosy, która kazała zapomnieć o Janowicach Bagnistych i dziś ten dodatek brzmi już egzotycznie, kiedy do centrum wsi dojeżdżamy asfaltówką. Niestety, Janowice, podobnie jak inne wsie, również odczuwają niekorzystne procesy demograficzne oraz zmiany, jakie zachodzą na wsi. Zauważalna i wyjątkowo dotkliwa jest tutaj degradacja zawodu rolnika gospodarującego na wyjątkowo żyznej glebie.