W 2007 r. władze miasta Ożarów podjęły decyzję o uczestniczeniu jako partner w projekcie INTENSE- “Od Estonii do Chorwacji: inteligentne narzędzia i metody oszczędzania energii w miejskich budynkach mieszkalnych krajów Europy Środkowowschodniej”, którego głównym koordynatorem jest organizacja Baltic Environmental Forum w Łotwie.
Projekt INTENSE który jest wdrożeniem założeń unijnego programu „Inteligent Energy – Europe” ma na celu przekazanie wiedzy na temat sposobów inteligentnego oszczędzania energii w budownictwie miejskim od prekursorów budownictwa energooszczędnego – Niemcy („starych” członków Unii Europejskiej) - do „nowych” członków oraz krajów kandydujących z centralnej i wschodniej Europy. Projekt jest zbudowany na holistycznym podejściu do planowania i optymalizacji rozwiązań projektowych w zakresie efektywności energetycznej budynków.
INTENSE jest wprowadzany w 12 krajach przez 28 partnerów reprezentujących liczne organizacje, miasta i ekspertów projektu.
Partnerami projektu są: organizacje Baltic Environmental Forum z Łotwy, Estonii, Litwy i Niemiec, The Regional Environmental Centre z Polski, Węgier, Republiki Czech, Słowacji, Słowenii, Chorwacji oraz Rumunii, Sofia Energy Agency z Bułgarii, Energy and Environment Centre z Niemiec, Auraplan z Niemiec, Riga Energy Agency z Łotwy oraz miasta partnerskie: Münster (Niemcy), Frankfurt (Niemcy), Sapareva Banya (Bułgaria), Cesis (Łotwa), Saku (Estonia), Elektrenai (Litwa), Ruzomberok (Słowacja), Veszprem(Węgry), Ptuj (Słowenia), Koprivnica (Chorwacja), Sambor (Chorwacja), Tusnad (Rumunia), grupa miast z Czech-Local Action Group Moravian Karst oraz Ożarów.
Główną motywacją powstania konsorcjum i realizacji projektu jest rozwijający się rynek nowego budownictwa w centralnej i wschodniej Europie jako rezultat wzrostu ekonomicznego i dążenia ludzi do życia w lepszych warunkach, jednakże prowadzi to do wzrostu zużycia energii zamiast oszczędzania.
Gminy krajów Europy Środkowej i Wschodniej są jednym z bezpośrednich grup docelowych tego programu. Organizacja planuje podjąć działania takie jak krajowe szkolenia i seminaria, wydanie publikacji celowych, studia porównawcze jak również przeprowadzanie akcji uświadamiających społeczeństwo w zakresie oszczędzania energii.
Jeden z pakietów projektu zakłada opracowanie metod oszczędnego zużycia energii i praktycznego pilotażowego wdrożenia działań w wybranych gminach partnerskich. Staje się to szczególnie ważne z uwagi na ostatnio wdrażaną dyrektywę (2006/32/EC) w krajach Europy Wschodniej. Dyrektywa ta przyniesie nowe wyzwania dla samorządów. Planowane działania projektu będą wspomagać jej wdrożenie na poziomie krajowym i lokalnym.
W ramach programu pracy wyodrębniono 8 pakietów roboczych:
- WP1- Zarządzanie projektem
- WP2- Legalne podstawy prawne w zakresie efektywności energetycznej w miastach
- WP3- Najlepsze opcje praktyczne dla zwiększenia efektywności energetycznej budynków
- WP4- Holistyczne planowanie budownictwa mieszkalnego dla optymalizacji energetycznej miast
- WP5- Uczestnicy programu treningowego
- WP6- Zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie oszczędzania energii w budynkach
- WP7- Komunikacja i rozpowszechnianie
- WP8- Wspólne rozpowszechnianie działań
Projekt składa się z analizy warunków legislacyjnych, wymiany doświadczeń, nauce na najlepszych przykładach praktycznych, rozwoju i wdrażaniu programów treningowych, pilotowaniu planowanych działań w miastach partnerskich oraz zwiększaniu świadomości społeczeństwa.
Wzrastające uprawnienia lokalnych władz będą inwestycją na przyszłość dla wpływania na rozwój nowego budownictwa na poziomie ustawodawczym , technicznym i planowania jak również wzorcem dla konsumentów w zakresie efektywności energetycznej. Doświadczenia i wyniesione z projektu lekcje będą dalej rozpowszechniane poprzez Europę.
Wsparcie udzielone przez: