Sołtys wsi: Ewelina Pietruszka
Jest to wieś farmerska rozproszona na opatowskich lessach. Położona jest ona przy drodze z Sadłowic do Bidzin. Stare Grochocice mają średniowieczny rodowód. w źródłach pisanych pojawiły się u Długosza, a później w 1578 r. jako Grochoczicze, wieś w parafii Bidziny - i tak jest do dzisiaj. Wieś należała wówczas do Gabriela Piekarskiego. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy osobowej Grochat. w 1789 r. Grochocice były własnością Wojciecha Jawornickiego. Doskonałe warunki glebowe już w staropolskich czasach predestynowały wieś do produkcji towarowej. Uprawa zbóż i chów zwierząt był tu przez wieki podstawą rolnictwa. Po parcelacji i komasacji gruntów oraz powstaniu kolonii wieś nabrała farmerskiego charakteru. Powstały większe gospodarstwa, które z biegiem czasu rozszerzyły tradycyjne rolnictwo o ogrodnictwo, a także mleczarstwo. w czasach gierkowskich Grochocice słynęły jako wieś intensywnego chowu bydła. Ten kierunek produkcji dał wsi względny dobrobyt -powstała nowa zabudowa wzmocniona infrastrukturą techniczną. Jednak dobry czas skończył się na progu lat 90-tych.
Podobnie jak w innych wioskach, również w Grochocicach na progu XXI w. daje się zauważyć tendencję do zmniejszania liczby gospodarstw, ale też do zwiększania ich powierzchni oraz nowych upraw: fasoli, kukurydzy. W 1827 r. było tu 17 domów, a liczba mieszkańców nie przekraczała setki. 100 lat temu w Grochocicach było 29 domów (zagród), w których mieszkało 230 osób, gospodarujących na 212 morgach. w 1993 r. wieś liczyła 180 mieszkańców, pięć lat później już tylko l60 osób. Do czasu międzywojennej parcelacji obok wsi włościańskiej istniał folwark Grochocice, który należał do gminy Wojciechowice i miał aż 450 morgów. w domu dworskim mieszkało kilka osób.
Grochocice są miejscowością o dużych tradycjach ruchu ludowego, które tu narastały od międzywojennego okresu, mieszkańcy wsi brali także czynny udział w obronie Polski we wrześniu 1939 r. i działali w ruchu oporu podczas II-ej wojny światowej.