Pierwszy kościół w Lasocinie został wybudowany w 1662 roku przez kasztelana wiślickiego - Zbigniewa Oleśnickiego. Według podania kościół ten był przeniesiony z Tarłowa ("Dekanat opatowski", s. 293). Był on drewniany przykryty dachem krytym gontem i posiadał trzy ołtarze.
Obecny kościół w Lasocinie stoi na miejscu dawnego kościoła. Został on wybudowany w latach 1930-1952 według projektu z 1930 roku. Jesienią 1936 roku przystąpiono do wykopów pod fundamenty oraz gromadzono materiał budowlany, a na wiosnę 1937 roku dokonano poświęcenia kamienia węgielnego.
Tak długa jego budowa była spowodowana wybuchem II-ej wojny światowej. Przyczyniło się to do przerwania prac budowlanych, a działania wojenne spowodowały zniszczenie dopiero co rozpoczętej budowy świątyni.
Po zakończeniu wojny podjęto ponownie kroki w celu kontynuacji budowy kościoła w tej miejscowości. I tak staraniem ks. A. Byczkowskiego i ks. J. Jędrasika świątynia została oddana do użytku w stanie surowym w 1952 roku.
Kościół w Lasocinie pod wezwaniem św. Michała Archanioła jest wybudowany w stylu romańskim. Jest to budynek murowany, trójnawowy, wyposażony w późnobarokowe detale. W roku 1992 był on restaurowany.
Obok kościoła znajdowała się drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej przykryta namiotowym dachem krytym gontem. Obecnie jest to dzwonnica murowana. Na cmentarzu przykościelnym stoi późnobarokowa rzeźba św. Jana Nepomucena.
Dzięki staraniom ks. proboszcza Mirosława Frączka, kościół w Lasocinie w 2011 r. został poddany remontowi. Było to możliwe dzięki Lokalnej Grupie Działania Powiatu Opatowskiego, która to udostępniła środki z Funduszu Unijnego.