Binkowice to typowa wieś rolnicza złożona z kilkunastu gospodarstw, zamieszkała na progu 2000 r. przez 54 osoby. Wieś zabudowana jest tradycyjnie i tworzy niewielką ulicówkę. Występują tu gleby bardzo dobre i dobre - pszenno-buraczane.
Binkowice należą do starych miejscowości o średniowiecznej metryce. Do historii przeszły jako wioska należąca do szlachcica Michała Piekarskiego, który próbował zabić króla Zygmunta III Wazę. Zamachowca pojmano, poddano okrutnym torturom i stracono, a przysłowie "Plecie jak Piekarski na mękach" weszło do podstawowego kanonu tego gatunku. w XVII w. Binkowice należały m.in. do rodziny Romerów. Natomiast w latach 20-tych XIX w. wraz z Prusami były własnością Józefa Karskiego. We wsi przez kilka stuleci stał na wzgórzu dwór, który panował nad wioską położoną w płytkiej dolince. Jednak wiedza o nim nie pozostała w pamięci nawet najstarszych mieszkańców wsi.
Zbiorowa świadomość binkowiczan sięga czasów wojny i okupacji. Podobnie, jak cały powiat, również i ta wioska została okrutnie doświadczona. Binkowice były ważnym ośrodkiem konspiracyjnym. Często kwaterowały tu oddziały partyzanckie różnych orientacji politycznych m.in., "Tarzana", "Mruka", "Saszki". w kilku domach prowadzone było tajne nauczanie. Najtragiczniejszy okres dla wsi to sierpień i wrzesień 1944 r., kiedy w okolicy toczyły się ciężkie walki. Niemcy ustawili tu jedną z baterii dział do obrony linii kolejowej Skarżysko Kamienna - Sandomierz. w Binkowicach stała wtedy także duża jednostka frontowa z taborem.