Sołtys wsi: Paulina Otręba-Gaj
Początki wsi Tominy osadzone są w średniowieczu. w 1508 r. w dokumentach występuje nazwa "Thomyn". Wtedy wraz z Jankowicami, Tominy należały do Mikołaja Jankowickiego. Następna wzmianka o Tominach z 1578 r. informuje nas, że wieś Tominy zamieszkiwało sześciu kmieci, którzy gospodarowali na 3,25 łana. Należały do parafii w Przybysławicach. Przez Tominy prowadziły staropolskie szlaki handlowe od Annopola, Zawichostu i Lasocina. Pod wsią łączyły się one w jeden gościniec, w pobliżu karczmy - tam, gdzie dziś stoi kamienny krucyfiks, który dalej prowadził w kierunku Bidzin. Za częścią wsi wchodził w lessowy, dawniej dość głęboki, wąwóz i wychodził na górę w miejscu od wieków zwanym Spoczynkiem. Tu mieściła się druga karczma o złej reputacji. w niej odpoczywali i pili gorzałkę nie tylko podróżni z dalekich stron, ale również powracający z jarmarków ożarowskich chłopi. Dochodziło czasami do bójek i zabójstw.
Tominy od wieków były wsią produkcyjną - część urodzajnych gruntów dawała niezłe plony. w okresie międzywojennym wioska znana była z aktywności w ruchu ludowym, partyjnym i młodzieżowym. Działało tu prężnie koło ZMW "Wici". w czasie okupacji mieszkańcy uczestniczyli w ruchu oporu. Było prowadzone tajne nauczanie w zakresie gimnazjum. w czasie frontu 1944 r. wioskę okupowały wojska niemieckie.
Po wojnie Tominy przechodziły podobne koleje losu, jak inne wsie ożarowskie. w ostatnich dziesięcioleciach zmniejsza się liczba mieszkańców. Pod koniec XIX wieku w Tominach żyło 121 osób, później nastąpił wzrost liczby mieszkańców. w latach 90-tych liczba ta zmniejszyła się do około 130 i taka ilość osób utrzymuje się w ostatnich latach.