Sołtys wsi: Nina Adamska
Wieś o średniowiecznej metryce, położona wśród łagodnych wzgórz lessowych Wyżyny Sandomierskiej, gdzie człowiek gospodaruje od prehistorycznych czasów. Świadczy o tym kopiec na peryferiach Jankowic. Występują tu urodzajne gleby lessowe oraz rędziny trzeciorzędowe i kredowe na pokładzie wapieni i piasków.
Południowo-wschodnia część wsi osłonięta jest pasmem lasu, który zajął tu liczne wąwozy, rozdoły, stromizny. Tę część nazywa się w lokalnej toponomastyce Jankowicami Wąwoźnymi.
Pierwszą pisaną wzmiankę o Jankowicach spotykamy w dokumentach przybysławickiego kościoła, do której to parafii należy wieś. Na dokumencie z 1455 roku występuje Grot z Jankowic. Kolejni, XVI -wieczni właściciele tej wsi to Jankowscy. Następni gospodarze tej wsi związani byli też z sąsiednim Janikowem, miastem założonym na gruntach obfitujących w kamień, który w tej okolicy stopniowo wynurza się spod lessowego płaszcza. Ale Jankowice to jeszcze wieś żyjąca przez wieki z rolnictwa. W1812 roku w Jankowicach mieszkało 162 osoby. Co jakiś czas zmieniali się właściciele tej spokojnej wioski, gdzie rytm życia wyznaczały cztery pory roku, praca na roli. Właściciele okolicznych dóbr ziemskich tu w Jankowicach mieli zawsze swą siedzibę. Stał tu dwór - dom Jankowskich, Corticellich, Kosteckich i wreszcie Baczyńskich, którzy dzierżyli majątek w ostatniej fazie wielkich posiadłości ziemskich. w 1917 roku 900-morgowy majątek ziemski posiadał Zygmunt Baczyński.
Po uwłaszczeniu w 1864 roku w Jankowicach obok gospodarki folwarcznej zaczęła się rozwijać gospodarka wolnych już chłopów. 20 zagród miało do dyspozycji prawie 300 mórg. Przy dworze natomiast zostało 21 familii, które mieszkały przeważnie w dwurodzinnych domach należących wciąż do Baczyńskich. Zatrudnieni byli więc nadal jako pracownicy najemni u dawnego pana. Mimo tej "rewolucji" własnościowej życie w Jankowicach toczyło się wciąż dawnym rytmem. Dzięki dobrym glebom los chłopów był tu znośniejszy niż tych gospodarujących w innych stronach na słabych gruntach. Jednak poziom życia mieszkańców ówczesnych Jankowie był raczej niski. Co prawda w II-ej połowie XIX w. istniała tu już jednoklasowa szkoła, ale z prawdziwego zdarzenia placówka oświatowa powstała dopiero po I-ej wojnie światowej.
Obecne Jankowice to typowa, współczesna wieś, która na progu trzeciego tysiąclecia nie wie, jaki los ją czeka. Czy utrzyma swój stan posiadania, czy też za kilkanaście lat pozostanie tu zaledwie kilka gospodarstw farmerskich o dużym stosunkowo areale.
Opuszczone już niektóre domostwa wskazują, że ten pierwszy wariant może być realny. Od kilku lat systematycznie spada bowiem liczba ludności.
Jankowice zajmują prawie 563 ha, z tego użytki rolne to 496,5 ha. Gruntów rolnych było tu w 1998 r. 476,5 ha, sady zajmowały prawie 7 ha, łąki 9 ha, pastwiska 4 ha, a lasy 30 ha.
Mieszkańcy wsi to dziś w większości rolnicy zajmujący się przede wszystkim uprawą pszenicy. z 340 zasianych tu hektarów -150 ha zajmuje pszenica. Na dalszych 100 ha sieje się inne zboża. Dalej idą rośliny przemysłowe, zajmując, co roku około 40 ha - oczywiście najwięcej uprawia się buraków cukrowych.