W dniu 4 maja br. został powołany Zespół ds. Rozwoju Wsi, którego zadaniem są sprawy z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa, skupu płodów rolnych, hodowli, spółdzielczości rolniczej, gospodarki i ochrony gruntów rolnych i leśnych, zaopatrzenia wsi i rolnictwa w środki produkcji, w tym melioracji i zaopatrzenia wsi w wodę, przemysłu spożywczego oraz przetwórstwa rybnego, społeczno-zawodowych organizacji rolników i sytuacji socjalno-bytowej ludności wiejskiej. Ponadto sprawy rozwiązań pomocowych dla gospodarstw dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Biorąc powyższe pod uwagę podczas ostatniego posiedzenia poruszone zostały kwestie związane z tematyką suszy oraz jej przeciwdziałaniu. W trakcie spotkania zaproszeni goście przedstawili formy pomocy w celu zapobiegania suszy.
Mieszkańcy naszego województwa korzystając z programów zaprezentowanych przez przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie mogą korzystać z następujących programów:
- program przeciwdziałania Stop suszy
- mała retencja
- nawodnienia rolnicze
- zielona infrastruktura dla miast
- kwietne łąki
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje swoim interesantom program: „Modernizacja gospodarstw rolnych - obszar nawadnianie".
Z kolei z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach możemy liczyć na dofinansowanie w ramach następujących programów:
- Program Moja Woda - WFOŚiGW w Kielcach
- Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska NFOŚiWG w Warszawie
- Możliwości dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach
Ponadto Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kielcach prowadzi program pilotażowy, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lokalnych Partnerstw ds. Wody (LPW) - czyli sieci efektywnej współpracy pomiędzy kluczowymi partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich na poziomie lokalnym (wybrany został powiat konecki). Nawiązanie współpracy pomiędzy zarządzającymi wodą oraz korzystającymi z wody na danym obszarze pozwoli na optymalizację podejmowanych działań na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej óraz efektywne wykorzystywanie możliwości finansowania inwestycji zarówno ze środków krajowych jak i wspólnotowych. Docelowo w miarę potrzeb i możliwości, planowane jest utworzenie LPW w każdym powiecie w kraju.